A számla értelmezése a Tanács 2010/45 HÉA irányelvének megfelelően számos ponton megváltozott a magyar jogrendben is. Az irányelvbe foglaltakat 2013. január 1. hatállyal volt kötelező beépíteni a tagállamok belső jogrendjébe. A legfontosabb célok, alapelvek, amelyet az irányelv megfogalmaz:
- A papír alapú és elektronikus számlák egyenlő kezelése
- A számlázási rendnek, szabályoknak, három feltételnek meg kell felelni a számla típusától függetlenül: az eredet hitelessége, a tartalom sértetlensége, az olvashatóság biztosítása.
- A számlázási szabályok előmozdítása és további egyszerűsítése
- A tagállami szabályok további harmonizálása.
A számla tartalmi kellékeiben a magyarországi és az uniós irányelv miatt bekövetkezett változások.
- A belföldi tételes adóbevallási kötelezettség miatt a 2 millió forintot meghaladó belföldi adóalany részére kibocsátott számla esetén a megrendelő adószáma (de legalább az első 8 karakter)
- Pénzforgalmi elszámolást választó adózó által kibocsátott számla esetén az erre utalás
- A kisadózást választó adózó által kibocsátott számlán a „kisadózó” szöveg megjelenítése.
- Fordított adózás, különbözeti adózás, önszámlázás tényének jelölése (belföldi és export számla esetében egyaránt)
- Külföldön teljesített szolgáltatás számláján nem kötelező a területi hatályon kívül szöveg megjelenítése
- Adót is tartalmazó, 100 EUR (25 ezer forint) elérő számla esetén lehet alkalmazni egyszerűsített számlát, ahol nem szerepel a nettó és adó tartalom, csak a fizetendő összeg. Az értékhatár csak azokra a számlákra érvényes, amelynek nem azonnali a fizetési módja (készpénz, vagy azt helyettesítő eljárás). Ez utóbbi esetben nincs továbbra sem értékhatár.
- Az egyszerűsített számla nem alkalmazható értékhatártól függetlenül közösségi mentes, távolsági értékesítés, vagy területi hatályon kívüli számlánál.